Rozhledna Poledník

Jak najdete rozhlednu na Poledníku už je popsáno ve výletu do Železné Rudy . Výlet na Poledník je celodenní túra pro pěší a pořádný "záběr" pro cyklisty - ale stojí zato. Dříve se tam nesmělo,ale teď z rozhledny na vrcholu uvidíte i pěkný kus Německa.

Zaoblený hřbet 4,5 km jižně od Prášil. Nejvyšší bod Prášilských plání. Asymetrický pararulový vrchol, součást mohutného hřbetu, se zbytky zarovnaného povrchu. Na svazích tvary mrazového zvětrávání – mrazové sruby, skalní výchozy a sutě. Východní svahy jsou prudké, přemodelované činností ledovce na kar s Prášilským jezerem (severně od vrcholu). Na vrcholu je bývalý (37 m vysoký) vojenský radar ze 70. let 20. století. V jeho věži jsou od roku 1998 tři vyhlídkové půlkruhové plošiny s expozicí Správy NP. Ostatní vojenské objekty byly zbořeny. Ideální kruhový rozhled, za dobré viditelnosti lze spatřit Střední Čechy (Brdy) a na jihu Alpy. Možnost občerstvení v bufetu. Informační místo NP Šumava. Poledník je zalesněn horskou smrčinou, místy poškozenou kůrovcem. Na vrcholové plošině je geodetický bod.
Popis přístupuPřístup je orientačně snadný, přímo na vrchol vede odbočka červené značky z Prášil na Modravu. Poledník se nachází v klidovém území NP a vstup mimo značené cesty je zakázán. Z důvodu hnízdění a zimování tetřevů je vstup od října do května omezen.

Vrchol Poledníku (rovněž Polední hora, 1315 m. n. m.) se nachází v klidovém zalesněném území cca 6 km jižně od šumavských Prášil. Název Polední hora získal díky prášilským dřevařům. Právě, když stálo slunce nad jejím temenem, nadešel čas oběda, jak tvrdí legenda.

Samotná hora i její okolí byly téměř 20 let pro veškerou veřejnost zapovězeny. Důvodem bylo z rozhodnutí KSČ umístění strategicky důležitého vojenského objektu protivzdušné obrany a moderního odposlouchávacího zařízení, které bylo na přelomu 60. a 70 let na vrcholu vybudováno. Poledník byl tak dokonale střežen a utajován, že byla znepřístupněna i místa, odkud bylo možno vrchol zahlédnout a pro jistotu nebyl uváděn ani v některých mapách. Byl hlídán, obehnán ostnatým drátem a minovým polem. Z Poledníku vojáci zachytili nejen např. policejní vysílačky z Mnichova, ale i vysílání na moři.
Po roce 1990 vojáci Poledník opustili, objekty byly zbořeny (s celkovými náklady 5,5 mil. Kč) a věž byla z rozhodnutí správy šumavského národního parku nákladem 12 mil. Kč upravena na rozhlednu. Ta byla zpřístupněna 18. července 1998. Přímo pod ní vyrostl dřevěný přístřešek chránící turisty před sluncem i nepohodou počasí. Přes léto zde funguje i kiosk s občerstvením, pohlednicemi, panoramatickou kruhovou mapkou, informačním místem NP Šumava a vrcholovým razítkem.

Na vyhlídkový ochoz rozhledny ve výšce 37 metrů vede 227 schodů. Ve třech obloukových podlažích je umístěna galerie. Poslední fáze výstupu je po žebříku. Za namáhavý výstup je návštěvník odměněn kruhovým rozhledem. V krajině spatříme dvojvrchol Velkého a Malého Roklanu v Bavorském lese. Velký Roklan (Grosser Rachel) je se svojí výškou 1453 m druhou nejvyšší horou Šumavy. A další výrazné vrcholy Šumavy: Svatobor, Luzný, Kašperk, Oblík, Hadí vrch, Javorník, Huťská hora, Sokol... Je-li mimořádně příznivá viditelnost lze spatřit i více než 180 km vzdálené Alpy.

Rozhledna je dostupná z obce Prášily, nikoli však automobilem. Lze použít kolo nebo se na Poledník vydat pěšky (cca 2 hodiny chůze). I přesto je rozhledna na Poledníku hojně navštěvována a jen do konce roku 1998 ji navštívilo přes 40 tisíc návštěvníků, v roce 1999 cca 50 tisíc.