Hradiště Sedlo

Halštatsko-laténské hradiště, jehož (snad požárem) "spečené" zbytky valů ještě najdete pod akropolí, je blízko Kašperských Hor. Tedy výlet "procházkou", na který se můžete z Kašperských Hor vydat i pěšky. Nebo "popojet" autem do nedalekých Albrechtic a zaparkovat u bývalé školy - nyní penzionu Pod Sedlem (určitě Vám tam dají napít)- pak už je to opravdu jen necelých půl hodiny chůze k vrcholu Sedla. Odtud je nádherný panoramatický 180ti stupňový výhled .

Náš tip: Každoročně se na vrchol Sedla pořádá novoroční výstup - už tradičně - mnoho let tak můžete přivítat po silvestrovském večeru nový rok na tomto místě s prastarou historií. A pokud dorazíte včas, dostanete tam i občerstvení. Jaké - to neprozradíme. Oslavte Silvestra na "Račánku" - vydejte se přivítat Nový rok na Sedlo - a uvidíte...

Hradiště na Sedle je skalní pevnost na Šumavě asi 1 km od obce Albrechtice u Sušice v horním Pootaví u Sušice nacházející se ve výšce 902 m.n.m. na hoře Sedlo Jedná se o zcela unikátní skalní pevnost pocházející z období 5. až 7. století před naším letopočtem. Skládá se z přirozených obranných prvků, jenž jsou tvořeny soustavou místních skalek a skal doplněnou o dlouhý umělo kamenný val v celkové délce asi 400 metrů. Pevnost je pravděpodobně keltského původu a patrně souvisí s místními nalezišti zlata na řece Otavě, jedná se o velmi významnou archeologickou lokalitu. Její přibližná velikost činí zhruba 400 x 130 metrů, tedy celkem okolo pěti hektarů.